Bruksela: Grecja jest za droga w utrzymaniu. EU kupi Grekom nowy kraj

Nowy plan ratunkowy.

Przełom w sprawie greckiego długu. Jak dowiaduje się ASZdziennik, na najbliższym szczycie Unii 30 stycznia przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zaproponuje, żeby kupić Grekom nowy, tańszy w utrzymaniu kraj. – Obsługa greckiego długu to już nakręcająca się spirala absurdu – mówi nam unijny dyplomata. – Grecy powinni zacząć od nowa.

Plan van Rompuya ma im to umożliwić. Według niego, do 2015 Grecy przenieśliby się na nowe terytorium zostawiając stary kraj pod opieką Komisja Europejskiej. Dopiero wtedy Grecja oficjalnie by zbankrutowała i wdrożyła programy drakońskich oszczędności. – W ten sposób nie odbiłoby się to w żaden na poziomie życia ludności, bo tej by już nie było – tłumaczy nasze źródło.

Plan ma już poparcie Berlina i Paryża, nie ma jeszcze jednak zgody co do lokalizacji nowego kraju. Na razie panuje konsensus, że ma to być państwo z relatywnie małymi obciążeniami podatkowymi i możliwie wysokim wzrostem gospodarczym. Na unijnej giełdzie krążą takie nazwy jak Botswana (wzrost 8,6 proc PKB w 2011) i Mauritius (wzrost 4 proc. PKB).

Brytyjczycy tradycyjnie proponują terytorium obecnej Palestyny. Trwa tam kryzys, ale propozycja ma tę zaletę, że według brytyjskich dyplomatów, za ten kraj nie trzeba będzie płacić. Nie bez znaczenia jest też bliskość starej Grecji i przychylność Izraela.

Plan van Rompuya pojawia się w krytycznym dla Unii momencie. Eksperci ostrzegają, że niedługo nowego kraju będą potrzebować także Włosi. Nieoficjalnie mówi się, że to dla nich szykowana jest pozbawiona ludności i długów Grecja.

(c) ASZdziennik 2011-2012. Wszystkie cytaty i prawie wszystkie wydarzenia zostały zmyślone

Dużo więcej na Facebookowej stronie ASZdziennika

Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s