PILNA: Euro upadło trzy dni temu

Berlin i Paryż chcą nowego szczytu.

Jak dowiaduje się ASZdziennik w źródłach w ministerstwie finansów, waluta, która jednoczyła kontynent od 10 lat od trzech dni nie istnieje. – Środki unijne od początku tygodnia dostajemy w szwedzkich koronach i niemieckich samochodach – mówi nasz informator.

Upadek waluty bezpośrednio spowodowały nienagłaśniane implozje systemów bankowych Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Nie pomogła szybka reakcja Europejskiego Banku Centralnego – banki centralne południowców upadły zanim księgowi ECB zdołali stworzyć odpowiednie sumy ratunkowych przelewów. – Możemy kreować tylko miliard euro na minutę – skarżył się niedawno w „Financial Times” szef banku Mario Draghi.

Był to jednak niepokój na wyrost. Rynki ze spokojem przyjęły upadek najważniejszej waluty tej części świata. – Ci, którzy grali na upadek euro mieli pecha. W dzień upadku we wtorek inwestorzy mieli ważniejsze sprawy, jak na przykład przecena firm produkujących nawozy sztuczne – wyjaśnia Mich Foley z londyńskiego biura BNP Paribas. Zdaniem Foleya, i dzień później euro nie wywoływało emocji. – Pomógł run na spółki miedziowe.

W tym momencie nie jest znane stanowisko Berlina i Paryża. Jak się dowiadujemy, liderzy Unii wypracują je dopiero na szczycie w okolicach marca 2012. – Byłoby wcześniej – tłumaczy minister Mikołaj Dowgielewicz. – Ale mamy jeszcze jeden zaległy szczyt w sprawie ratowania euro.

(c) ASZdziennik 2011. Wszystkie cytaty i prawie wszystkie wydarzenia zostały zmyślone

Dużo więcej na Facebookowej stronie ASZdziennika

Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s