Zbigniew Ziobro wszczął procedurę kanonizacyjną Andrzeja Czumy

Andrzej Czuma świętym jeszcze w tym roku?

Jak dowiaduje się „ASZdziennik”, europoseł Zbigniew Ziobro spotkał się już z prymasem Belgii, arcybiskupem André-Joseph Léonard, by omówić z nim możliwość wszczęcia procesu kanonizacyjnego posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Czumy.

Bardziej święty niż papież

Arcybiskup Léonard po spotkaniu z byłym ministrem sprawiedliwości przyznał, że jest pod olbrzymim wrażeniem przedstawionych mu dowodów świętości Andrzeja Czumy, w związku z czym uroczystości kanonizacyjne mogłyby odbyć się jeszcze w tym roku w brukselskiej Katedrze św. Michała i św. Guduli. Przypomnijmy, że Czuma, szef sejmowej komisji śledczej ds. nacisków, w czwartek udzielił zbiorowego rozgrzeszenia wszystkim politykom Prawa i Sprawiedliwości, czym zyskał sympatię i wiele ciepłych uczuć w całym kraju.

Tym samym Andrzej Czuma, jako pierwszy Polak w historii, ma szansę na oficjalne uznanie go „świętym za życia”. Zaszczytu tego nie dostąpił nawet Jan Paweł II.

Wymowne milczenie

Zbigniew Ziobro w rozmowie z prestiżowym belgijskim dziennikiem „Le Soir”, który z belgijską ironią pokpiwa z pomysłu polskiego polityka, powtórzył opinię wyrażoną w rozmowie z PAP: – Prawda potrafiła się obronić dzięki przyzwoitemu człowiekowi – powiedział z przekonaniem.

Sam Czuma nie komentuje pomysłu uznania go za świętego za życia. Jednak doniesienia na temat planowanej kanonizacji polityka wydaje się potwierdzać wymowne milczenie jego córki Beaty na Facebooku.

Najwyższy pomnik na świecie

Trzy warszawskie gimnazja wyraziły już chęć noszenia zaszczytnego imienia św. Andrzeja Czumy, a jedna z podlubelskich gmin przekazała grunt pod budowę pomnika nowego świętego. Jeden z wójtów zapewnił nas, że będzie to największy pomnik Czumy na świecie. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego ma powstać mural popularyzyjący wśród młodzież postać nowego świętego. Będzie on przedstawiał Andrzej Czumę w wieku 7 lat, w pozie stylizowanej na Pomnik Małego Powstańca.

Z Brukseli dla „ASZdziennika” Tomasz Gonza

(c) „ASZdziennik” 2011. Wszystkie cytaty i prawie wszystkie wydarzenia zostały zmyślone

Fajne było, nie? Zostań fanem na FACEBOOKU!

Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s