Norwegia: Wybuch nienawiści do Norwegów

Norwegowie szukają kozła ofiarnego.

Na ulicach Oslo dochodzi już do pierwszych incydentów na tle narodowościowym.  Celem wybuchów spontanicznej wrogości stają się etniczni Norwegowie. Do tej grupy należał zamachowiec Anders Breivik.

W mieście pojawiły się już dziesiątki obraźliwych dla Norwegów napisów jak też i hasła wprost nawołujące do zemsty czy zamknięcia granic. Nie brak również wezwań do pozbawienia norweskiej większości jej przywilejów socjalnych. Policja dostaje informacje o bojówkach próbujących powstrzymać sklepikarzy od sprzedaży norweskich produktów.

Spełniają się tym samym pesymistyczne prognozy socjologów – straumatyzowane społeczeństwo zaczyna szukać kozła ofiarnego, na którym wyładuje złość i gorycz po krwawych zamachach w Oslo i na wyspie Utoya.

– Niestety słynna skandynawska tolerancja to mit – mówi Per Henriksen, profesor Uniwersytetu w Trondeheim. – Pod pudrem politycznej poprawności i wieloletniej polityki różnorodności drzemie w naszym społeczeństwie wrogość do Norwega jako „Obcego”. Obawiam się, że w następnych wyborach możliwy jest bezprecedensowy sukces partii ksenofobicznych.

(c) „ASZdziennik” 2011. Wszystkie cytaty i prawie wszystkie wydarzenia zostały zmyślone

Fajne było, nie? Zostań fanem na FACEBOOKU!

Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s