Skandal w Jedwabnem. Miasto w szoku

Demony historii  znów podniosły głowę.

Obchody 70. rocznicy mordu na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego skończyły się skandalem. Uroczystości zakłócili przedstawiciele okolicznych miasteczek domagający się większego uznania ich udziału w tragicznych wydarzeniach roku 1941.

Grupa hałaśliwie zachowujących się kilkudziesięciu osób próbowała zakrzyczeć przemawiających tego dnia w Jedwabnem Tadeusza Mazowieckiego (czytał list od prezydenta Komorowwskiego) i Władysława Bartoszewskiego. Dało się słyszeć okrzyki: „Gross, ty kłamco”, „Nie tylko Jedwabne” czy „Nie zapominajcie o naszych stodołach”.

Jak ustaliła policja, byli to mieszkańcy między innymi takich miejscowości jak Wąsosz czy Radziłów. Zdaniem protestujących, masakry ludności żydowskiej z rąk sąsiadów w ich wsiach i miasteczkach niesłusznie wypadły z debaty publicznej.

– Jan Tomasz Gross w „Sąsiadach” dopuścił się przeogromnej manipulacji lokując Jedwabne w centrum mapy pogromów w regionie – powiedział PAP jeden z wójtów. – Tymczasem my też mieliśmy tragedie godne promocji na świecie. A tylko Jedwabne korzysta z rozgłosu. Proszę popatrzeć na ich nowe stodoły, każda, nie wymawiając, na 300 chłopa.

Jak się dowiedzieliśmy w wydawnictwie Znak, niezadowoleni wójtowie nie mogą na razie liczyć ze strony Jana Grossa na rewizję tekstu „Sąsiadów”. Historyk  pracuje teraz bowiem nad esejem o antysemickich motywacjach polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

(c) „ASZdziennik” 2011. Wszystkie cytaty i prawie wszystkie wydarzenia zostały zmyślone

Fajne było, nie? Zostań fanem na FACEBOOKU!

Reklamy

One Comment on “Skandal w Jedwabnem. Miasto w szoku”

  1. Katon pisze:

    Szkoda, że profesor historii Gross nie przyjrzał się stołecznej stodole. Zresztą, w kulturze polskiej istnieje wiele pośrednich dowodów i przesłanek, że stodoły spełniały w czasie II wojny światowej istotną rolę w eksterminacji ludności żydowskiej. Przykład pierwszy z brzegu – utwór pt. „Płonie stodoła” Czesława Niemena. Etnografowie znają sporo takich przykładów.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s