Ksenofobiczny atak na giełdzie

Bulwersujące sceny między straganami.

Duża giełda warzywna pod Warszawą. Poniedziałek tuż po świcie. Pan Tomasz spokojnie rozładowuje swoją furgonetkę. Jest w niej to, co zwykle: sałata, kapusta, ziemniaki i ogórki. W pewnym momencie czuje na sobie liczne spojrzenia. To jego koledzy, którzy handlowali z nim na giełdzie od lat. Dziś, po raz pierwszy, ich twarze wykrzywia grymas nienawiści.

Zaczynają się słowne zaczepki, tłum chce wiedzieć skąd pochodzą ogórki pana Tomasza. Ktoś rzuca, że wyglądają jakby pochodziły z Hiszpanii lub Niemiec, gdzie trwa epidemia bakterii E.coli.

Na uwagę przestraszonego handlowca, że ogórki pochodzą spod Tomaszowa, to 40 kilometrów od giełdy, tłum staje się coraz bardziej agresywny. Pojawiają się ksenofobiczne hasła o domniemanych krajach pochodzenia warzyw. Napięcie wzrasta. Przed linczem chroni ogórki przybycie przedstawicieli targowiska z blankietami opłat za miejsce do handlowania.

Właściciele giełdy odmówili komentarza w sprawie. Uczestnicy zdarzenia zasłaniają się niepamięcią. Pan Tomasz zapewnia, że już nigdy nie sprzeda choćby jednego ogórka. Przerzucił się na pomidory.

Komentuje działaczka Kongresu Antyfaszystowskiego:

To mnie niestety nie zaskakuje. Badania socjolożek z Pracowni Problemów Trudnych od lat pokazują patologiczną relację Polaków i obcych warzyw. Z jednej strony to wyrastająca z katolicyzmu ksenofobia – w raju były tylko jabłka, nasze jabłka – a z drugiej poczucie niezasłużonego wzbogacenia się na sprzedaży zagranicznych warzyw i owoców. Po sprzedaży obce owoce wypierane są ze zbiorowej pamięci. Dzieje się to w wybudowanych za nie, właśnie za nie, nie za polskie ziemniaki, wiejskich pałacach. Proszę pojechać na Podlasie. Całe wsie tam z tego żyją.

Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s